Tapahtumakalenteri
Tapahtumasi kalenteriimme? Mikäli olet järjestämässä Novapoliksessa tapahtumaa, ilmoita siitä meille niin lisäämme tapahtumasi kalenteriimme! Ilmoita tapahtumastasi: tapahtumat@novapolis.fi
Novapolis Sport Club: Flagi eli lippupallo by Steelers
11.6. klo: 16:30 - 18:30
FreeKe 11.6.2025, Väinölänniemen urheilustadion, klo 16:30-18:30
Väinölänniemi, 70100 Kuopio
Flagi eli lippupallo on amerikkalaisen jalkapallon kevyt versio, jossa ei ole kovaa kontaktia, estämistä tai taklaamista. Flagin oppeihin pääsemme kuopiolaisen Steelersin ohjauksessa.
Pelaajalla on lippuvyö, jossa on muoviset liput lantion molemmin puolin. Lipun irrottaminen, liputtaminen, korvaa amerikkalaisessa jalkapallossa käytettävän taklaamisen. Tämän vuoksi lippupallo sopii kilpaurheilun lisäksi hyvin sekä koulupeliksi että vapaa-ajan harrastukseksi.
Koska pelikenttä on pienempi kuin amerikkalaisessa jalkapallossa, voidaan lippupalloa pelata myös sisätiloissa. Joukkueessa on 5 pelaajaa ja sitä voi mainiosti pelata myös sekajoukkuein.
Lippupallo on hienoimmillaan huippunopea taktiikkapeli, jossa vaaditaan saumatonta yhteistoimintaa koko joukkueelta.
Sitä voi pelata tytöt ja pojat, naiset ja miehet pelata yhdessä. Ja ennen kaikkea se on hauskaa! Matalan kynnyksen liikunnan ohella lippupallo on nykyään olympialaji.
Treenin kesto on 2 tuntia ja mukaan mahtuu 20 hlöä. Vaatetus sään mukaan, sillä olemme ulkona.
Hinta: Maksuton
Treeni toteutetaan yhteistyössä Steelersin kanssa.
Peruutus
Jos sinulle tulee este, peruutathan ilmoittautumisesi mahdollisimman nopeasti, jotta saamme uuden osallistujan tilallesi. Voit myös aktivoida työkaverisi tapahtumaan, jos sinä et pääsekään.
Sairastumisen tms. äkillisen haasteen yllättäessä pyydämme ottamaan pikaisesti yhteyttä: puh. 040 707 2816 tai tapahtumat@novapolis.fi.